Αρχική » 2024 » Μάιος

Αρχείο μηνός Μάιος 2024

📢Τελευταία νέα: Έκτακτη έκδοση της Παιχνιδομερίδας

GIG Newsletter No.8

📢 Πρόσκληση στη Γιορτή Ολοκλήρωσης του προγράμματος “Gamified Introduction to Gamification”: Επίλογος & Νέες Προοπτικές

Αγαπητοί/ές συνάδελφοι,

Με μεγάλη χαρά σας προσκαλούμε στην τελική, ανοικτή εκδήλωση του προγράμματος “Gamified Introduction to Gamification”, όπου θα γιορτάσουμε μαζί την επιτυχή ολοκλήρωση της διετούς πορείας μας τη Παρασκευή 17/05/2024 στις 6:00μμ και το Σάββατο 18/05/2024 στις 9:30πμ στο

πρόσκληση

Ελάτε να γιορτάσουμε μαζί τη δύναμη της μαθητοκεντρικής προσέγγισης και τις ανεξάντλητες δυνατότητες που προσφέρει στο μετασχηματισμό της εκπαίδευσης.

Ανυπομονούμε να σας υποδεχτούμε!

Περισσότερες πληροφορίες: email: gigtel.ekd@gmail.com

📢 Προς τους/τις εκπροσώπους των σχολείων οργανισμών μελών της σύμπραξης και τους εκπαιδευτικούς από άλλες μονάδες: Εξαιρετικά χρήσιμο είναι, να συμπληρώσετε στη πρώτη ευκαιρία και μέχρι την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 το μεσημέρι τη φόρμα  https://forms.gle/LbXEk24BLJSt7yva8 όπου καταγράφεται η συμμετοχή σας στη τελική εκδήλωση του προγράμματος GIG.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/05/2024
18:00 Έναρξη- Πληροφορίες για την εκδήλωση
18:15 Χαιρετισμός και παρουσίαση του προγράμματος από
το κ Κελεφιώτη συντονιστή της δράσης.
18:25 Χαιρετισμός από το διευθυντή της ΠΔΕ Πελοποννήσου
18:30 Χαιρετισμοί από τους διευθυντές ΔΔΕ  Αργολίδας., Αρκαδίας, Κορινθίας, Λακωνίας και Μεσσηνίας
18:55 Χαιρετισμός από τους εκπροσώπους της EUROPASS και της SGI
19:10 Παρουσίαση δράσεων από τους επιμορφωτές του προγράμματος.
19:50 Παρουσίαση δράσεων από τους εκπροσώπους επικοινωνίας των ομάδων υποστήριξης.
20:30 Κλείσιμο

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/05/2024

09:30 Έναρξη
09:35 Παρουσίαση σεναρίων από εκπροσώπους σχολείων της Αργολίδας.
09:55 Συζήτηση μέσω webex (για όσους το επιθυμούν) με τους εκπαιδευτικούς που έχουν δημιουργήσει τα παραπάνω σενάρια.
10:05 Παρουσίαση σεναρίων από εκπροσώπους σχολείων της Αρκαδίας.
10:25 Συζήτηση μέσω webex (για όσους το επιθυμούν) με τους εκπαιδευτικούς που έχουν δημιουργήσει τα παραπάνω σενάρια.
10:35 Παρουσίαση σεναρίων από εκπροσώπους σχολείων της Κορινθίας.
10:55 Συζήτηση μέσω webex (για όσους το επιθυμούν) με τους εκπαιδευτικούς που έχουν δημιουργήσει τα παραπάνω σενάρια.
11:05 Παρουσίαση σεναρίων από εκπροσώπους σχολείων της Λακωνίας.
11:25 Συζήτηση μέσω webex (για όσους το επιθυμούν) με τους εκπαιδευτικούς που έχουν δημιουργήσει τα παραπάνω σενάρια.
11:35 Παρουσίαση σεναρίων από εκπροσώπους σχολείων της Μεσσηνίας
11:55 Συζήτηση μέσω webex (για όσους το επιθυμούν) με τους εκπαιδευτικούς που έχουν δημιουργήσει τα παραπάνω σενάρια.
12:10 Αναστοχασμός – απολογισμός – συζήτηση πάνω στο πρόγραμμα που ολοκληρώθηκε.
12:30 Τέλος εκδήλωσης

🆕Δύο νέες λειτουργικότητες στο dibl

dibl logoΔυο νέες δυνατότητες προστέθηκαν στο dibl.

Στην ομάδα των εργαλείων (Tools) ο αριθμός των επιλογών των αλληλεπιδράσεων (Interactions) αυξήθηκε με τη προσθήκη των επιλογών:

Word cloud

(Συνεφόλεξο)

Image picker – (Επιλογέας εικόνων).

Δοκιμάστε τα

Ελάτε μαζί μας να αλλάξουμε την εκπαίδευση με το DIBL, μια καινοτόμο πλατφόρμα συνεργατικής μάθησης που βασίζεται στο δίλημμα και υποστηρίζει τη μάθηση μέσω του παιχνιδιού. Αξιολογούμε την αποτελεσματικότητα των έργων μας με δραστηριότητες έρευνας δράσης με στόχο βελτιωμένα περιβάλλοντα μάθησης, συμπεριληπτική εκπαίδευση και ενισχυμένες παιδαγωγικές πρακτικές.

Γίνε μέρος της αλλαγής σήμερα! Contact us!